O portalu

Svrha ovoga portala jest prikazati virtualno objedinjene naslove novina i dokumentacije o njima, a koji su sačuvani u različitim ustanovama, omogućiti lakši pristup izvorima, dokumentirati cenzuru u povijesnome tisku te prikazati mogućnosti opisa novina prema Pravilniku za opis i pristup građi u arhivima, knjižnicama i muzejima.

Struktura i elementi opisa koje preporučuje Pravilnik omogućuju objedinjavanje podataka iz različitih ustanova (knjižnica i arhiva) kao i precizno razlikovanje novina, pojedinih sveščića, njihovih različitih izdanja i primjeraka tih izdanja, čime se jasno dokumentiraju i podrijetlo i bibliografska povijest. Projektne aktivnosti digitalizacije građe i gradiva usklađene su sa Smjernicama za digitalizaciju kulturne baštine (Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, 2021.) i Smjernicama za uspostavljanje projekta virtualnoga objedinjavanja (IFLA, 2019.). Arhivsko gradivo prikazano na portalu snimljeno je u cijelosti na razini predmeta te prikazano kroz izdvojene zapise međusobno povezane raznovrsnim vezama.

Naslovi novina koji su projektom obuhvaćeni: Bič (Zagreb), Brana (Zagreb), Hrvatska (Zadar, 1899.), Hrvatska (Zadar, 1884.), Hrvatski branik (Srijemska Mitrovica), Hrvatski narod (Zagreb), Hrvatski radnički glas (Sisak, Zagreb), Hrvatska sloboda (Zagreb, 1908.), Hrvatska straža (Varaždin), Hrvat (Virovitica), Posavska Hrvatska (Brod na Savi / Slavonski Brod) , Sloboda (Zagreb, 1892.), Sriemski Hrvat (Vukovar), Stršen (Zagreb), Tries (Zagreb), Trn (Zagreb) , Vragoljan (Bakar).

Metodologija izbora naslova novina oslanjala se na postojeću literaturu o cenzuriranju novina u Hrvatskoj krajem 19. i početkom 20. stoljeća kao i na identifikaciju primjeraka novina kao dijelova fondova i zbiraka, a prema podatcima u obavijesnim pomagalima Hrvatskoga državnog arhiva. Digitalizirani su svi primjerci novina u cenzuriranome izdanju, a za koje postoji sudska presuda u dosjeu ili objavljena na naslovnici sljedećega broja u naslovu, kao i korespondentni primjerci u necenzuriranome izdanju. Uz primjerke novina pridruženo je arhivsko gradivo ako je sačuvano u Hrvatskome državnom arhivu. Usporedno se donosi necenzurirano i cenzurirano izdanje ako su oba sačuvana, neovisno u kojoj ustanovi. Kada je sačuvano samo jedno od izdanja sveščića, ono se prikazuje samostalno, uz nadu da će se pronaći korespondentni primjerak u nekoj drugoj baštinskoj ustanovi u budućim istraživanjima. Novine uključene u projekt izlazile su u različitim hrvatskim gradovima, stoga u sljedećoj fazi slijedi istražiti gradivo sačuvano u ostalim državnim arhivima u Hrvatskoj te knjižnicama i muzejima. Ovakva digitalna infrastruktura može se koristiti u daljnjim fazama projekta istraživanja cenzure tiskanoga i slikovnoga sadržaja na primjerima druge vrste građe u različitim povijesnim razdobljima.

Nakladnik: © Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2024.

Za nakladnika: prof. dr. sc. Ivanka Stričević, glavna ravnateljica

Urednica portala: dr. sc. Tamara Štefanac